Finomságok

A lenti recepteken kívül szilva- és meggylekvárunkat ajánljuk gombócba, linzerekbe. A birsalmasajt kiváló püspökkenyérbe, linzertésztákhoz.

Diós, mákos "ködmönujj" karácsonyra

Gyerekkoromban mifelénk karácsonykor nem zsíros bejglit sütöttünk, hanem diós, mákos kelt kalácsot, vagy ahogy Linka mama hívta, "ködmönujjat". Édesanyám  nemrég ezzel várt bennünket - diéta ide, diéta oda, ezt nem lehetett kihagyni.

kodmonujj

3 nagy rúd kalácshoz szükséges hozzávalók:

1,20 kg finomliszt; 1,5 csomag (6 dkg) élesztőből kovász (1 ek liszt, 1 kk cukor, 2 szem édesítő, 2 dl langyos tej); 1 kk só; 15 szem édesítő; 2 ek cukor; 1 dl olaj; langyos tej

Töltelék:

1 rúdhoz  1,5 dl vizet 1 csésze cukorral, 2 vaníliás cukorral felforralunk. A tűzről levéve hozzáadunk annyi darált diót vagy mákot, hogy sűrű, de krémesen kenhető legyen. Aki szereti, citromhéjat is reszelhet hozzá.

rozsakalacsA hozzávalókból kemény galuskatészta állagú tésztát dagasztunk. Fényesre, pufogósra dagasztjuk, gyúrjuk, kétszeresére kelesztjük. 3 egyenlő részre osztjuk, ujjnyi vastagságú téglalapot nyújtunk belőle. Ujjnyi vastagon megkenjük a töltelékkel, feltekerjük, sütőpapírral bélelt tepsibe rakjuk, felvert tojásfehérjével megkenjük, 180 fokos sütőben megsütjük. A sütőből kivéve vízzel elkevert kristálycukorral kenjük meg. A jobb oldali képen látható koszorú a karácsonyi asztal dísze lehet, és csak egy kis trükk kell hozzá. A kalácsot egy kicsit hosszúkásabbra tekerjük fel, és kört formázunk belőle a tepsiben. Kb. 2 cm-enként bevágjuk, és a szeleteket kissé kifordítjuk, így sütjük meg.


Vasárnap reggeli fonott kalács áfonyalekvárral

Ki tagadná, hogy egy őszi-téli vasárnap reggelen fantasztikus dolog arra ébredni, hogy frissen sült kalács vaníliás-citromhéjas illata lengi be a házat. Gyerekként odáig voltam édesanyám fonott kalácsáért, és a fiaimat is gyakran meg kell lepnem ezzel a finomsággal. Elkészíteni legalább olyan élvezet mint megenni. Igaz, hogy nem lekváros recept, de isteni finom egy kis lekvárral reggelire. A recept tej- és tojásmentes!

Hozzávalók:

1/2 kg finomliszt, 16-20 szem édesítő, 1 tk só, 2 ek cukor, 2 cs vaníliás cukor, 1 citrom héja, 1/2 cs (2 dkg) élesztő, langyos víz, 7 dkg margarin, ízlés szerint mazsola vagy kakaópor (keserű, nem instant), margarin a tepsi kikenéséhez

Az élesztőt 2 kanál cukorral langyos vízben felfuttatjuk, az édesítőt vízben feloldjuk. Azért használunk édesítőt, mert a fonott kalács édesen finom, a sok cukor viszont lehúzná a tésztát, sűrű lenne. Használhatunk mesterséges vagy természetes édesítőt, ki-ki a maga ízlése szerint. Steviából 4-6 szemmel többet is tehetünk. A lisztet, sót, vaníliás cukrot, citromhéjat egy tálba öntjük, hozzáadjuk az édesítőt és a felfuttatott élesztőt és annyi langyos vizet, hogy jó kemény galuskatésztát kapjunk. Dagaszthatjuk kézzel vagy géppel, az a lényeg, hogy jó simára, pufogósra dagasszuk. Közben hozzáadunk 7 dkg puha margarint, és azt is beledagasztjuk. A tésztát kiemeljük a tálból, a tálat is kilisztezzük és a tészta tetejét is, hogy kelés közben ne ragadjon bele a tálba. Meleg helyen kétszeresére kelesztjük.

A tésztát kilisztezett nyújtódeszkára borítjuk, három  egyenlő részre osztjuk. Mindhárom darabot megsodorjuk, ha mazsolát szeretnék bele tenni, most megtehetjük. Ha kakaóval szeretjük, egy kicsit kinyújtjuk a darabokat, majd olvasztott margarinnal megkenjük és megszórjuk kakaóval. Ezután összesodorjuk és megfonjuk a kalácsot. Margarinnal kikent magas falú tepsibe tesszük (legjobb a 75 dkg-os kenyérforma) és újra megkelesztjük.

A sütőt 220 fokra melegítjük, 15 percig ezen a hőfokon, majd 25 percig 180 fokon sütjük. Ha világosan szeretnénk hagyni a héját félidőben lazán tegyünk rá egy alufólia darabot. Keverjünk el 2 tk cukrot egy ujjnyi hideg vízben, ezzel kenjük meg a kalács tetejét. A kalács könnyen kicsusszan a tepsiből, tegyük egy fatálra, és várjuk meg, amíg meghűl. Melegen soha ne szeleteljük, mert összegyűrjük a tésztát.

Nincs más hátra csak egy forró kávé, egy kis lekvár tőlünk, és jól indul a vasárnap reggel! Jó étvágyat!


Édesanyám pogácsája

Bár nem kell hozzá lekvár, olyan sokan kérték már el a receptet, hogy gondoltuk, megosztjuk mindenkivel. 1 kg lisztet elmorzsolunk 0.5 kg margarinnal és 1 egész csomag élesztővel. Hozzáadunk 1 ek sót, 1 tojássárgát, 1 egész tojást és 600 ml kefirt. Jól összedolgozzuk, gyúrjuk. Kelni hagyjuk, akár egész éjszaka is, ha másnap reggel szeretnénk friss pogácsát. 1.5 cm vastagra nyújtjuk ki, késsel beirdaljuk a felszínét. Közepes pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk, a kezünk között megsodorjuk az oldalát. Sütőpapírral bélelt tepsiben még egyszer megkelesztjük. A maradék tojásfehérjét kicsit felverjük,  ezzel megkenjük a pogácsákat, és egy csipet reszelt trappista sajttal megszórjuk. Előmelegített 180 C-os sütőben aranysárgára sütjük.



Lekváros bukta

Hozzávalók:

1 kg finomliszt, 20 dkg rétesliszt, 25 dkg margarin, 1 csomag (4,2 dkg), friss élesztő, 2 tojás sárgája (a lekenéshez tartsuk meg a fehérjét), 1 kávéskanál só, 15 dkg cukor, 7-8 dl tej, a töltelékhez barack- vagy szilvalekvár.

A kelt tésztáknál nagyon fontos, hogy a liszt és a tej szobahőmérsékletű legyen, és meleg helyen dolgozzunk a hozzávalókkal.

Egy nagy kelesztőtálban morzsoljuk el a margarint a liszttel, az élesztőt futtassuk fel langyos cukros tejben. A margarinos liszt közepébe vájjunk egy kis mélyedést, a hozzávalókat a tej nagy részével együtt tegyük bele, és jól dolgozzuk össze a kezünkkel. Kezdjük el dagasztani, ha szükséges, a maradék tejet is öntsük hozzá. Mivel édesanyám szerint a liszt minőségétől is függ, hogy mennyi tejet vesz föl, a legjobb, ha többször is kipróbáljuk a buktasütést, és minden alkalommal csak jobb és könnyebb lesz. A dagasztás nem könnyű feladat, erős kéz kell hozzá, vagy jó dagasztógép. Én a kézi dagasztás híve vagyok, így lehet érezni ahogy a tészta egyre simább lesz, és egy idő után pufogni kezd, ahogy a levegő kiszabadul a tésztából. Zárt ujjakkal dolgozzunk (különben a tészta az ujjunk közé ragad és úgy érezzük, hogy beletörik a tésztába), és az egész tésztát egyszerre mozgassuk, minden mozdulatnál kiemeljük a tálból, majd visszaejtjük. Akkor jó a tészta, amikor szép sima, és minden mozdulatnál egy cipóként tudjuk kiemelni a tálból. Kiemeljük a dagasztótálból, alaposan meglisztezzük a tál alját is és a tészta tetejét is, így nem fog a tálban ragadni kelesztés után. Tiszta konyharuhával letakarjuk, és meleg helyen kétszeresére kelesztjük. A nyújtódeszkát alaposan belisztezzük, a tésztát a közepére borítjuk. Meglisztezzük a tetejét, és szép egyenletesen kb. 0,7-1 cm vastagságúra nyújtjuk. A fenti recept mennyisége alig fér el egy nyújtódeszkán, akinek kisebb táblája van, inkább vágja ketté a tésztát. A tésztát kb. 10x12 cm-es négyzetekre vágjuk, széltében megtöltjük szilva vagy baracklekvárral, és rövidebb oldalait áthajtjuk egymáson. A hajtott oldallal lefelé kizsírozott tepsibe rakjuk, ez a mennyiség 2 nagy tepsiben fér el. Egy kicsit hagyjuk még a tepsiben is kelni, a tetejét felvert tojásfehérjével megkenjük, 180C-os előmelegített sütőbe rakjuk, és szép aranybarnára sütjük. Kristálycukrot elkeverünk hideg vízzel, és sütés után ezzel kenjük meg a bukták tetejét.


Hókifli

szilvás hókifli

barackos hókifli

12,5 dkg zsírt és 12,5 dkg margarint habosra keverünk. Belemorzsolunk 2 dkg élesztőt, hozzáadunk egy evőkanál cukrot, egy csipet sót és egy késhegynyi szódabikarbónát és 0,5 kg lisztet. Másfél dl tejföllel összeállítjuk, pár órán keresztül hűtőben pihentetjük. 0.5 cm vastagságúra nyújtjuk, linzerszaggatóval kivágjuk, szilvalekvárral, sűrű meggylekvárral vagy baracklekvárral töltjük és kis kifliket formázunk belőlük. Kisütjük, és még forrón porcukorban meghempergetjük.


Lekváros derelye

A házi készítésű levestésztát gyúrunk. A friss tésztát kinyújtjuk, derelyevágóval 5×5 cm-es kockákra vágjuk. Szilvalekvárral töltjük, a széleket jól összenyomkodjuk, és lobogó vízben kifőzzük. Olajjal finoman összerázzuk, hogy a derelyék ne ragadjanak egymáshoz. Darált dióval kevert cukorral vagy fahéjas cukorral kevert pirított zsemlemorzsával meghintjük.


"Mocskos tészta"

A kifőtt széles metéltet olajjal összerázzuk és szilvalekvárral összekeverjük. Tűzálló tálba helyezzük rétegenként cukros daráltdióval megszórva, forró sütőben ropogósra sütjük.